Podcast
Odcinki podcastu z notatkami
Szwecja 100 lat temu: stare gazety, remont i (nie)zwykłe zbiegi okoliczności
Odcinek o gazetach ukrytych w starym domu. Historie z początku XX wieku, remont domu w Szwecji oraz inwestycje w nieruchomości.
Błędy podcasterów. Sprawdź, jak ich unikać
O jakość dźwięku dba się już przy procesie nagrywania i niestety wiele osób o tym zapomina. Błędem jest nagrywanie na mikrofon wbudowany w laptopa, przy otwartym oknie albo tam, gdzie działa klimatyzacja. Jakie jeszcze są błędy w nagrywaniu podcastów?
Audacity czy Reaper – jaki program wybrać do edycji podcastu?
Startujesz z własnym podcastem i chcesz wybrać program do edycji dźwięku? A może już długo pracujesz na darmowym Audacity i przestał Ci wystarczać? Możliwe, że stoisz przed wyborem: Audacity czy Reaper albo inna aplikacja z rodziny DAWs. Posłuchaj rozmowy z Krystianem Zychem, który zawodowo…
Turystyka kajakowa, czyli kajakiem po 50 polskich rzekach
Jeżeli interesuje Cię turystyka kajakowa i chcesz dowiedzieć się, dlaczego to wyjątkowa forma aktywności i jak się przygotować do pierwszej swojej wyprawy na kajaku, koniecznie posłuchaj tego odcinka.
Szwecja zimą – pokochaj ją!
Podobno zarażam uśmiechem, a odcinki Łosiologii zachęcają ludzi do spacerów – dlatego korzystam z tych supermocy właśnie dziś. Aby zachęcić Cię do wyjścia na spacer. Nawet w zimę. Szwecja zimą – jak i pewnie w wielu innych krajach…
Śnieg według Samów. Poznaj wszystkie jego imiona
Ten odcinek będzie zimowy. I to mocno! A w stworzeniu śnieżnego klimatu pomogą mi Samowie – śnieg według Samów ma o wiele więcej odsłon niż ten widziany przez Polaków. Jest zima i taki mamy tu klimat. A tak na poważnie to zebrało się nam…
Co robić, gdy spotkasz niedźwiedzia?
Co robić, gdy spotkasz niedźwiedzia w lesie? Jak się nie bać tego spotkania i czy da się z niego ujść cało? Czy faktycznie niedźwiedź grizzly jest najbardziej przerażający i właściwie to dlaczego zdarza się, że samce niedźwiedzi zabijają młode? Jeśli choć…
Może tak, może nie
Pomysłodawcą i sponsorem dzisiejszego odcinka jest … mój humor. A raczej forma, w jakiej jestem od początku grudnia 2021 roku. Nie będzie to odcinek o biedaczeniu i rozczulaniu się nad sobą. Nie będzie w nim narzekactwa ani przesadnej radości. To będzie taki odcinek…
Podkast od kuchni, czyli łosiologiczne podsumowanie 2021 roku
Podcastowe podsumowanie roku 2021. O tworzeniu do internetu, nagrywaniu i produkcji. O statystykach i planach na przyszłość. O tym co się udało lepiej, a co gorzej. O wnioskach wyciągniętych po pierwszym roku nagrywania podcastu. O tym jak mój mózg kocha media społecznościowe oraz o spowolnieniu tempa….
Szwedzki klasyk- dla tych, którzy lubią duże wyzwania
Mieszkanka zakwasów, otarć i obolałych nóg z radością, siłą i dumą w Szwecji oznaczają jedno. Zrobiłeś klasyka!
Szwedzkie święta, czyli JUL na kilka sposobów
Jak wyglądają Święta Bożego Narodzenia w zsekularyzowanym państwie? Czy w Szwecji obchodzi się święta? A jeśli tak, to jak? W tym odcinku opowiadam o JUL, czyli o szwedzkich świętach z perspektywy Szwedów i Polaków mieszkających w Szwecji.
Poglądy można zmieniać – rozmowa z Katarzyną Tubylewicz
Rozmowa o wielokulturowości, otwartości i zrozumieniu. O sile Moralistów i tym, co można odnaleźć na samotnym spacerze w lesie.
Jak słuchać podcastów
Uwielbiasz podcasty? A może jeszcze Cię nie przekonały? W tym odcinku dowiesz się, jak znaleźć czas, by słuchać ich więcej i częściej lub żeby sprawdzić, czy ta forma przekazu jest w ogóle dla Ciebie.
Nic o nas bez nas
Temat migracji poruszany jest często przy okazji trudnych i kontrowersyjnych wydarzeń, a jego narracja bywa upolityczniona. Dlaczego ważne jest, aby migranci i migrantki sami zabierali głos i opowiadali swoje historie? I czy słuchanie o wzajemnych doświadczeniach…
Kebnekaise – spacer na dach Szwecji
W tym odcinku opowiem Ci o moim zaplanowanym, wymarzonym, idealnym urlopie na łonie skandynawskiej natury. Opowiem Ci o wycieczce i wędrówce na najwyższy szczyt Szwecji, czyli Kebnekaise. Ale wiadomo jak to bywa czasem z tymi idelanie zaplanowanymi wakacjami, no bywa to tak, że wychodzą…
Łosiologia od kuchni – kwartał III 2021
Łosiologia od kuchni, czyli podsumowanie kwartalne. Odcinek o tym co wydarzyło się przez ostatnie trzy miesiące: statystyki, wydarzenia oraz refleksje. Odcinek ważny, bo daje mi pretekst do spojrzenia wstecz i docenienia wszystkich małych kroków, potyczek oraz pokazuje produkcję podcastu z mojej perspektywy….
Polowanie na zorzę polarną
W roli głównej – Zorza PolarnaGoście – Kat&Rob Łowcy Zórz (czyli Kasia i Robert)Prowadząca, producent i sponsor imprezy – Alicja (czyli Ja) Odcinek numer 24 rozpoczynamy od nowej tradycji, czyli pytania otwierającego rozmowę, a brzmi…
Mrówki większe od łosi?
Zapis odcinka – czytasz na własną odpowiedzialność 🙂 To miał być odcinek tryskający energią. Miałam w nim mówić o niesamowitych książkach. Takich książkach co jak je czytasz to od razu chcesz działać, chcesz iść i robić. O książkach, które Cię…
Skuleskogen – Park Narodowy w sercu Höga Kusten
Cześć i witaj w odcinku Łosiologii który nagrywam świeżo po spacerze i na buzujących jeszcze endrofinach, które potrafią utrzymać się dość długo. Ten spacer i odcinek zaplanowałam z premedytacją, postarałam się nawet nagrać go dla Ciebie, tak aby jeszcze lepiej…
Wysokie Wybrzeże w Szwecji
Odcinek poświęcony Höga Kusten, czyli Wysokiemu Wybrzeżu w Szwecji. Rozpoczynam go od krótkiej opowieści o tym jak się tu znalazłam, jak Wysokie Wybrzeże powstało oraz czemu zawdzięcza swą wyjątkowość. Główną i najdłuższą cześć odcinka zajmuje rozmowa z Karolą…
Wybuch wulkanu w Fagradalsfjall
Zapraszam na kolejną odsłonę podcastowej opowieści o Islandii. Z tego odcinka Łosiologii dowiesz się, jak Demi, która na stałe mieszka na Islandii, wspomina pierwsze dni po erupcji wulkanu Fagradalsfjall. Moja rozmówczyni swoje wrażenia uzupełnia o wiele geoturystycznych i geologicznych…
Jak powstała Islandia?
Czy wiesz, że Islandia jest jednym z najmłodszych lądów na Ziem? Jeżeli Ziemia miałaby mieć w tym momencie jeden rok, to Islandia urodziła się 2 dni temu. 5 godzin temu miała miejsce pierwsza epoka lodowcowa, a minutę…
Geoturystyka na Islandii
W surowym klimacie spontan jest wykluczony, jeśli chcesz chronić swoje zdrowie i życie. Czasem lepiej mieć przy sobie ubranie na każdą pogodę, a trasę sprawdzić dwa razy. Czasem? Na Islandii – zawsze. W tym odcinku Łosiologii…
Łosiologia od kuchni – kwartał II 2021
Ten odcinek to podsumowanie kwartału II, czyli Łosiologia od kuchni. Opowiadam w nim o tym wszystkim co wydarzyło się przez ostatnie trzy miesiące. W moim głosie czuć radość, dumę oraz wkurw i niepotrzebne uniesienia. Nadużywam również słowa MEGA. Dzielę…
Co się wydarzyło w Stekenjokk ?
Słońce i piękna pogoda utrzymuje się już ponad tydzień, co normalnie nie zdarza się praktycznie nigdy. To cud, że w tym covidowym roku udało się nam wyjechać na taki urlop! W końcu zobaczymy kawałek Szwecji, który znamy tylko ze zdjęć z internetu….
Jak zostać ambasadorem friluftsliv?
Ambasador Friluftsliv – jak nim zostać? Dzień dobry. Witam Cię w ten piękny czerwcowy wieczór. Wieczór, w którym moja sąsiadka przestała myć samochód i przerzuciła się na kosiarkę, wystawiła papugi na taras i w ten oto sposób nie pomaga…
Rok Friluftsliv w Szwecji – Luften är fri
Rok Friluftsliv w Szwecji Jest to największa do tej pory promocja Friluftsliv w tym kraju. W tym odcinku opowiem Ci o: Podstawach i założeniach roku promocji życia na świeżym powietrzu, Dlaczego warto jest rozmawiać i promować Friluftsliv, Celach długoterminowych oraz mierzalnych,…
Allemansrätten – prawo wszystkich ludzi
Czy spotkałeś się ze słowem Allemansrätten? Jest to „prawo każdego z nas” i dotyczy przebywania w naturze. Jest też podstawą Friluftsliv. W tym tekście opowiem Ci, jak funkcjonuje to w różnych krajach i jakich zasad musimy się trzymać, by w tym wszystkim szanować…
Friluftsliv – wprowadzenie
Friluftlsliv jest dla mnie tak ważnym tematem, że postanowiłam zrobić o nim całą serię. Składa się ona z pięciu odcinków, które będą publikowane od kwietnia do czerwca 2021. Na początku przybliżę Ci, czym jest Friluftlsliv, oraz opowiem o kilku…
Friluftsliv w sztuce nordyckiej
Gościem 11 odcinka Łosiologii jest Emiliana Konopka- historyk sztuki, skandynawistka oraz doktorantka na UG. Emiliana propaguje sztukę nordycką w internecie pod nazwą Utulę Thule. W dzisiejszym odcinku opowiada o friluftsliv i motywie natury w sztuce nordyckiej na przełomieXIX…
Łosiologia od kuchni – pierwszy kwartał 2021
Łosiologia podcast Podsumowanie pierwszych trzech miesięcy życia Łosiologii. Opowiadam o powstaniu podcastu, jego początkach, założeniach i pierwszych statystykach. Więc jeśli interesuje Cię jak wygląda to z perspektywy mojego biurka, czy też komputera to serdecznie zapraszam. Opowiem o stronie technicznej,…
Metoda naturalna – najlepsza metoda nauki języka?
Metoda naturalna jest jak dobre zajęcia taneczne Mój kolejny gość to nie przypadek. Ada jest wulkanem energii oraz moją nauczycielką języka hiszpańskiego. W tym odcinku rozmawiamy o tym, co jest ważne w nauce nowego języka, szczególnie na samym początku….
#008 O aktywności fizycznej i dbaniu o siebie z Klaudią Kaliisa
Klaudia Kaliisa to polska trenera fintess, która od 10 lat mieszka w Danii. Kobieta rakieta. Swoją uwagę skupia na zdrowym odżywianiu oraz aktywności fizycznej. Klaudia opowiada jak dotarła do miejsca, w którym znajduje się teraz. Jak z dziewczynki, która błagała mamę…
Hornsund- Polska Stacja Polarna na Svalbardzie
Kolejny odcinek podcastu już na Ciebie czeka! Mam przyjemność przedstawić Ci dziś mojego pierwszego gościa-naukowca. Patrycja Ulandowska-Monarcha jest meteorologiem i przebywa obecnie na Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Svalbardzie. Patrycja jest członkiem 43. Wyprawy Polarnej…
O zimowym pływaniu z Leszkiem Naziemcem
Morsowanie, czy pływanie? Leszek Naziemiec to fizjoterapeuta i człowiek o szerokich horyzontach. Jest pionierem oraz promotorem zimowego pływania w Polsce. Przepłynął ponad kilometr w wodzie o temperaturze -1,2 C na Antarktydzie. Pływał również w wodach Svalbardu czy jeziora Titicaca. Wraz z kolegą zorganizował…
Małe kroki i pierwsze razy
Ile razy można robić coś po raz pierwszy w życiu? Dlaczego codzienna wdzięczność za małe rzeczy jest ważna? Jak znajdować i celebrować mikromomenty codzienności ? W tym odcinku opowiadam o moich pierwszych razach, których doświadczyłam w ciągu trzech lat. Za każdym…
O świadomym podróżowaniu z Kamilą Kielar
Kamila Kielar to polska podróżniczka, która przebyła kawał świata. Kamila ma na koncie samotne przepłynięcie kajakiem wód Pacyfiku w poszukiwaniu niedźwiedzi-duchów. Przejechała rowerem Alaskę oraz Kamczatkę, przeszła też ponad 5000 kilometrów z Meksyku do Kanady. Moja rozmówczyni jest…
Kobieta pracująca. Moja historia
Podcast Łosiologia – odcinek pierwszy To jego najbardziej się bałam, opowieści o sobie. Przyznam, że dziwnie mówi mi się o sobie, przy nagrywaniu zdałam sobie też sprawę, że ja jestem gadułą i nie umiem za bardzo streszczać tego, co chcę powiedzieć….
#002 O friluftsliv i zdrowiu z Gazelą w Laponii
Gosia od ponad 10 lat mieszka w Norwegii, pracuje z promocją zdrowia w Urzędzie Wojewódzkim Nordland. Jest polską ambasadorką norweskiego Friluftsliv, czyli aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Na swoim blogu Gazela w Laponii dzieli się swoją…
O języku norweskim, Szwecji i ciężkiej pracy z Agnieszką z Fisketur Szwecja
„Każdy ma jakiś akcent, u każdego słychać jakieś tam naleciałości. I są osoby które rozumie się lepiej, a są osoby które rozumie się gorzej niezależnie od tego skąd pochodzą, jaki mają akcent czy dialekt. Czasami po prostu tak jest,…
Zapowiedź
Hej, Witajcie w Łosiologii, moim autorskim programie który powstał z miłości do skandynawskiej natury. Ja nazywam się Alicja i mieszkam obecnie na Wysokim Wybrzeżu w Szwecji, miejscu gdzie głęboki las spotyka się ze stromymi skałami. W moim programie opowiadam o północy….
Intro
Dzień dobry, Nazywam się Alicja i nadaje z Wysokiego Wybrzeża w Szwecji. W mojej Łosiologii opowiadam o życiu na północy, pięknie skandynawskiej przyrody, kulturze nordyckiej oraz nauce języków. Rozmawiam także z osobami z innych landów. O ich doświadczeniach, pasjach oraz trudnościach życia…
O mnie

Alicja Siarkiewicz
Nazywam się Alicja, mieszkam obecnie na Wysokim Wybrzeżu w Szwecji. Miejscu gdzie głęboki las spotyka się ze stromymi skałami.
Słuchaj w aplikacjach
Pobierz e-booka
