Marzy Ci się coś więcej niż spacer, ale akurat nie masz potrzebnego sprzętu? Nic straconego – na terenie Szwecji działa Fritidsbanken (dosł. Bank Rozrywki), czyli bank, który pożycza za darmo. I to każdemu!
Fritidsbanken działa na zasadzie biblioteki, a zamiast książek na półkach znajdziesz sprzęt. Na przykład narty, kije hokejowe, łyżwy, namiot, kamizelki ratunkowe.
Zapraszam do wysłuchania pierwszego rozdziału Spacerownika, czyli przewodnika po Wysokim Wybrzeżu.
Trzy filary Banku Rozrywki (Fritidsbanken)
Działania Banku Rozrywki opierają się na trzech głównych filarach.
Każdy może z niego korzystać
Niezależnie od narodowości i miejsca zamieszkania. Wystarczy podać swoje imię oraz numer telefonu (jeśli nie masz szwedzkiego numeru, to możesz zostawić adres e-mail). Dane potrzebne są do rejestracji sprzętu oraz możliwości wysłania wiadomości przypominającej o kończącym się okresie wypożyczenia.
Nie ma też granicy wieku, jednak w przypadku sportów ryzyka (np. slalom) pracownicy Fritidsbanken mogą poprosić o zgodę opiekuna na wypożyczenie nart przez dziecko.
Wypożyczenie nic nie kosztuje, a wybrany sprzęt możesz testować przez 14 dni
Wypożyczenie sprzętu jest darmowe, ale jego użytkowanie odbywa się na własne ryzyko. Fritidsbanken nie bierze odpowiedzialności za ewentualne uszkodzenia ciała powstałe podczas wykonywanych sportów.
Czas wypożyczenia to 14 dni i z reguły nie można go przedłużyć. Od reguły zawsze są wyjątki i w takich wyjątkowych sytuacjach warto zapytać pracownika Fritidsbanken o możliwość przedłużenia. A nuż się uda 🙂
Cały asortyment w tej nietuzinkowej wypożyczalni jest z drugiej ręki
Wykorzystuje się w ten sposób rzeczy, które już trafiły do obiegu (dobre dla planety) i nie są potrzebne poprzedniemu właścicielowi, a nowy użytkownik może przetestować, czy dany sport jest dla niego (dobre dla portfela).
W garażu każdego Svenssona (szwedzki odpowiednik naszego Kowalskiego) zawsze znajdą się zakurzone i nieużywane przez lata narty, łyżwy czy kamizelki ratunkowe. Te rzeczy zostały przekazane przez ludzi, którzy już ich nie potrzebują. Sprzęty we Fritidsbanken pochodzą z darowizn przekazanych przez osoby prywatne, organizacje i firmy. Wszystko jest z drugiej ręki, a nowy sprzęt kupuje się jedynie w nielicznych przypadkach.
Jeśli wypożyczony sprzęt się zepsuje, to… nic się nie stanie! Wypożyczona przez Ciebie rzecz była już zapewne w nie jednych rękach i widocznie jej czas dobiegł końca. Pamiętaj jednak, że nawet uszkodzony sprzęt należy zwrócić. Może uda się go naprawić? Jeśli tak – super, jeśli nie – trafi do recyklingu.
Jeżeli jesteś w Szwecji tylko przejazdem i nie masz ze sobą ekwipunku na każdą pogodę i sport albo chcesz spróbować czegoś nowego, udaj się do pobliskiego Fritidsbanken.
Mapa Banków Rozrywki
Lokale Fritidsbanken znajdziesz na terenie całej Szwecji. Najwięcej jest ich na południu (im dalej na północ tym mniej cywilizacji, a więcej natury).
Na Wysokim Wybrzeżu znajdziesz je w Örnsköldsvik, Sollefteå, Härnösand i Sundsvall.
Jak znaleźć sprzęt, który nas interesuje?
Nie ma gwarancji, że przedmiot, który Cię interesuje, będzie na miejscu albo że będzie w odpowiednim dla Ciebie rozmiarze, ale warto spróbować. Listę dostępnych sprzętów znajdziesz na stronie https://www.fritidsbanken.se. Wybierz miasto oraz kategorię, np. Örnsköldsvik i friluftsliv. W chwili gdy piszę ten tekst, dostępne są 248 rzeczy w tej lokalizacji i kategorii.
Spacer zimą? Oczywiście! Niech nie zwiodą Cię góry śniegu i wszędobylski lód. Najpiękniejsze miejsca kryją się na właśnie za największymi zaspami. A dostęp do nich ułatwia odpowiedni sprzęt (rakiety śnieżne, narty biegowe, łyżwy). Nie posiadasz własnego? Sprawdź Fritidsbanken albo napisz do mnie (w moim garażu zawsze coś się znajdzie).
Lubisz przybywać w szwedzkiej naturze? Zobacz również te wpisy:
Getsvedjeberget – szwedzkie mini Predikstolen
Balestjärn – turkusowe jezioro w sercu Höga Kusten
Fäberget – krótki spacer i piękne widoki