![Grafika do wpisu jak nagrać odcinek solo podcastu](https://losiologia.pl/wp-content/uploads/2022/10/jak-nagrac-odcinek-solo.jpg)
Odcinki solowe, zaraz obok wywiadów, są najpopularniejszą formą podcastów. Jak nagrać odcinek solo?
Jako że sam decydujesz kiedy i jak nagrywasz swój własny podcast, możesz bawić się różnymi formami i długościami audio. Możesz też zdecydować się na publikowanie tylko i wyłącznie odcinków, w którym wypowiadasz się wyłącznie TY.
W tym artykule podpowiem Ci, jak przygotować odcinek solo. Wymienię kilka wad i zalet, które oparte są na moim doświadczeniu oraz wiedzy branżowej.
3 sposoby na przygotowanie solowego odcinka podcastu
1. Usiądź i nagraj
![Grafika przedstawia nagranie odcinka podcastu.](https://losiologia.pl/wp-content/uploads/2022/08/odcinek-solo-podcat-1024x576.jpg)
Ten sposób sprawdza się idealnie dla osób spontanicznych, lubiących działać tu i teraz. W chwili, gdy Twój mózg pracuje na pełnych obrotach, masz w głowie dużo przemyśleń, którymi chcesz się podzielić ze swoimi słuchaczami- usiądź przy mikrofonie i nagraj wszystko, co masz do powiedzenia. Zrób kilka przerw na oddech i zebranie myśli, a potem kontynuuj nagrywanie.
Zalety: Spontaniczne odcinki są naturalne i słychać w nich emocje autora. Słuchacze to lubią i z pewnością docenią Twoją szczerość.
Wady: Twoja wypowiedź może być niespójna i chaotyczna, łatwo też o powtórzenia, które mogą być trudne do wycięcia w na etapie montażu.
Uważaj: Nie mów czegoś, czego później będziesz żałować. W emocjach i spontaniczności możesz powiedzieć o kilka zdań za dużo (been there, done that) i dopiero po publikacji stwierdzisz, że jednak można było to usunąć.
2. Napisz konspekt odcinka w punktach
![Grafika przedstawia przygotowanie do nagrania odcinka solo podcastu. Planowanie w punktach.](https://losiologia.pl/wp-content/uploads/2022/08/podcast-solo-planowanie-1024x576.jpg)
Jest to opcja “po środku”. Odcinek nie jest chaotyczny i spontaniczny, ale nie spędzasz też długich godzin nad jego planowaniem. Punkty możesz rozpisać w krótkich lub nieco bardziej rozbudowanych zdaniach. Ułóż je w najbardziej logicznej kolejności i postaraj się, aby każde z nich zawierało mniej więcej tyle samo treści.
Na tym etapie możesz też zastanowić się na tytułem odcinka i ułożyć pod niego konspekt. Np. „5 sposobów na udaną sesję zdjęciową w plenerze”, „3 pozycje jogowe na zdrowy kręgosłup”.
Zalety: Krótki czas przygotowania i ułożenie logicznej chronologii odcinka.
Wady: Jeśli dopiero zaczynasz nagrywanie podcastu i nie masz doświadczenia, będziesz potrzebować więcej czasu na szczegółowe rozpisanie takiego konspektu.
Uważaj: Nie poddawaj się zbyt szybko. Lekkość i pewność siebie przychodzą z czasem!
3. Najpierw napisz treść, potem ją przeczytaj
![](https://losiologia.pl/wp-content/uploads/2022/08/jak-nagrac-odcinek-solo-1024x576.jpg)
Jest to forma, która wymaga najwięcej czasu na przygotowanie. Polega ona na tym, że najpierw piszesz wszystko, co chcesz powiedzieć, a potem te słowa czytasz do mikrofonu. Jest to bardziej rozwinięta forma opcji numer 2.
Zaczynasz od rozpisania odcinka w punktach, a następnie rozszerzasz każdy z nich. Piszesz dokładnie te zdania, które chcesz powiedzieć w odcinku podcastu. Pamiętaj, że słowo pisane różni się do mówionego, więc pisz tak, jakbyś do kogoś mówił(a).
Zalety: Nagranie odcinka zajmuje mało czasu, bo nie marnujesz go na powtórzenia i poprawianie pomyłek. Jest to najbardziej przemyślana forma podcastu.
Wady: Nie każdy potrafi włożyć emocje do czytania. Istnieje ryzyko, że słuchacz wyczuje, że czytasz z kartki i tego nie polubi.
Uwaga: Taki sposób nagrywania nie pasuje do każdej formy podcastu, a do innych jest jedną z najlepszych. Zastanów się, czy jest to coś dla Ciebie.
Moje doświadczenia w nagrywaniu odcinków solo
![Jak nagrać odcinek solo?](https://losiologia.pl/wp-content/uploads/2022/08/montaz-podcastu-solo-1024x576.jpg)
Podczas mojej kilkuletniej przygody z podcastowaniem próbowałam wielu różnych sposobów na przygotowanie, nagranie oraz promocję podcastu. Zrobiłam różne kursy, słuchałam podcastów o podcastowaniu oraz przeprowadziłam niezliczone rozmowy z innymi podcaster(k)ami.
Jak nagrać odcinek solo? Oto kilka wskazówek dla Ciebie
- Jedyny sposób na naukę i wybranie optymalnej opcji to WŁASNA PRAKTYKA. Próbuj, testuj i …. jeszcze raz próbuj 🙂
- Nie każda forma nagrywania jest dla Ciebie. Na początku wybierz tą, która sprawia Ci najmniej problemów (nie rób sobie sam pod górkę).
- Zastanów się, co jest Twoją mocną stroną. Spontaniczna nawijka czy trzymanie się skrupulatnie przygotowanego planu? Wybierz to, co pasuje właśnie Tobie!
- Uważaj na pułapkę perfekcjonizmu. Łatwo jest się krytykować i poprawiać bez końca coś, co i tak Cię nigdy nie zadowoli w 100%.
- Nie porównuj się do innych podcasterów, szczególnie tych, którzy nagrywają od lat. Rób za to regularne podsumowania swojej pracy i porównuj się do samego siebie sprzed miesiąca/ kwartału/ roku.
- Zapisuj notatki i przemyślenia po każdym odcinku oraz wyciągaj wnioski z własnej pracy. Np. „Odcinek numer 1 – 15 godzin pracy, duży stres, problem ze znalezieniem słów, liczne powtórzenia”. „Odcinek numer 10 – 5 godzin pracy, dobre flow, temat niewyczerpany, nagraj kontynuację tematu. Dobra forma fizyczna i psychiczna, lekkość w mówieniu do mikrofonu”. „Odcinek 100 – 2 godziny pracy, research zrobiony przez wirtualną asystentkę, test nowego mikrofonu, przeziębienie i słaba forma. Nagraj ten odcinek jeszcze raz!”.
- Energię czuć w głosie! Wybierz taki dzień, w którym czujesz się dobrze i masz ochotę na pogadanie do samego siebie (do mikrofonu). Nie zmuszaj się do nagrywania, słuchacz to wyczuje.
- Dobry plan działania to podstawa. Odcinki nagrane z wyprzedzeniem/na zapas sprawią, że będziesz odczuwał(a) mniej stresu oraz miał(a) czas na wybranie idealnego (albo przynajmniej optymalnego) dnia do nagrania odcinka solo.
- Grupa mastermind, partner produktywności lub każda inna osoba, z którą możesz porozmawiać o podcastach/twórczości do internetu jest na wagę złota. Znajdź wsparcie!
Jak nagrać odcinek solo – kwestie techniczne
Gdy masz już plan (w głowie, rozpisany w punktach lub w postaci pełnego scenariusza) wystarczy tylko usiąść i go nagrać.
Jakich narzędzi potrzebujesz?
- Mikrofon lub smartfon.
- Program do nagrywania dźwięku (np. darmowe Audacity) lub program wbudowany w telefon.
- Funkcję w mózgu odpowiedzialną za kliknięcie przycisku „nagrywaj” oraz „stop”.
Pomiędzy nagraniem a publikacją odcinka, np. na Spotify, jest jeszcze kilka kroków. Omówię je w kolejnych wpisach na blogu, także stay tunned!
Potrzebujesz pomocy w nagraniu odcinka solo?
Jesteś w dobrym miejscu! Chętnie pomogę rozwiać Twoje wątpliwości (zarówno te techniczne jak i merytoryczne). Umów się na bezpłatną, 30-minutową konsultację online. Wspólnie ułożymy wstępny plan działania dla Twojego podcastu.
Przerażają Cię technikalia związane z montażem? Nie masz czasu na samodzielne „dłubanie z dźwiękiem”? Chętnie zajmę się montażem Twojego programu. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Oferta. Zapraszam 🙂
3 przykłady, każdy inny. Wysłuchaj odcinków Łosiologii w formie solo:
- Pierwszy odcinek solo, którego boję się odsłuchać, a który jest najpopularniejszym odcinkiem Łosiologii: Kobieta pracująca. Moja historia
2. Odcinek, który przygotowałam w punktach i który montowało i nagrywało sie bardzo przyjemnie: Szwecja 100 lat temu: stare gazety, remont i (nie)zwykłe zbiegi okoliczności
3. Odcinek solo w którego przygotowanie włożyłam barodz dużo czasu i sily, jest on przygotowane wedle zasady „najpierw napisz, potem przeczytaj”: Śnieg według Samów. Poznaj wszystkie jego imiona