
Miejsce kwietniowego spaceru było dla mnie oczywiste – Dalsjöfallet! Dużo wody, trochę śniegu i pierwsze oznaki wiosny w sercu Höga Kusten.
Więcej o naszych spacerach po Wysokim Wybrzeżu w Szwecji przeczytasz tu. Spacery w naturze organizuję regularnie, w każdą ostatnią sobotę miesiąca w różnych miejscach Höga Kusten.
Do wędrówki dołączyć może każdy, bezpłatnie. Potrzebuję jedynie potwierdzenia chęci przybycia. Kalendarium oraz linki wydarzeń na Facebooku znajdziesz w powyższym wpisie. A teraz kilka informacji o wodospadzie.
Wodospad Dalsjöfallet
Dalsjöfallet znajduje się rzut kamieniem od granic Parku Narodowego Skuleskogen oraz niecałe 2 km od szlaku Wysokiego Wybrzeża. Jest to imponujący wodospad o wysokości około 5 metrów.
Najlepsza pora na spacer do tego miejsca to wiosna i jesień, kiedy ilość przepływającej wody jest największa. W upalne lato miejsce to może przypominać mały strumyk.



Czas i miejsce spotkania
Wycieczkę do Dalsjöfallet zaplanowałam na sobotę, 30 kwietnia 2022 roku.
Spotykamy się o godzinie 11:00 na parkingu opisanym poniżej. Chcesz dołączyć? Koniecznie daj znać! Zawsze przed wyjściem na szlak sprawdzamy listę obecności – po to, aby nikogo nie zapomnieć.
Dojazd i parking
Jadąc drogą E4, kieruj się na Skuleberget. Przy samej górze Skule znajduje się zjazd w mniejszą drogę, która prowadzi do południowego wejścia do Parku Narodowego – Skuleskogens nationalpark – Entré Syd.
Podążaj za znakami do Skuleskogens nationalpark – Entré Syd aż do małej miejscowości Kaxed. Skręć w niej w lewo, kierując się na Dal (lub Skuleskogens pensionat).
Po około 0,5 km znajduje się mały parking na kilka samochodów – jest to nasze miejsce zbiórki!
Możesz pojechać też kawałek dalej i zaparkować przy pensjonacie (Skuleskogens pensionat) i dojść ten kawałek do reszty grupy.
Jest to mała droga leśna, więc pamiętaj, aby dostosować prędkość do aktualnych warunków.
Szlak
Spacer od parkingu do wodospadu jest krótki, łatwy i przyjemny. To niecałe 2 km dobrze oznaczonej ścieżki. Mimo to – pamiętaj o dobrych i wodoodpornych butach. Wiosną oraz jesienią może być miejscami mokro. Ścieżka prowadzi przez las, a przy samym wodospadzie bywa głośno.
Jest możliowość przejścia zarówno w górę, jak i w dół płynącej wody. Pamiętaj o zabraniu statywu do aparatu, jeśli chcesz zrobić fajne zdjęcia 🙂
Powrót do parkingu odbywa się tą samą trasą.

Inne atrakcje w okolicy
Jako że sam spacer jest krótki, to proponuję wybrać się w jeszcze jedno miejsce w okolicy.
Niedaleko wodospadu znajduje się góra i punk widokowy Getsvedjeberget. Więcej o tym miejscu przeczytasz tu Getsvedjeberget – szwedzkie mini Predikstolen.

Chcesz dołączyć do spaceru? Daj znać!
Spacery, które organizuję, zwykle cieszą się dużą popularnością. Ale jedno jest pewne: miejsca wystarczy dla każdego. Chcesz dołączyć? Daj mi znać na alicja@losiologia.pl, na Messengerze albo dołącz do wydarzenia na Facebooku.
Informacja o liczbie osób jest ważna podczas zbiórki przed wyjściem, nie chcemy przecież nikogo przegapić. Jeśli zmienisz plany w ostatniej chwili – po prostu daj znać 🙂
Do zobaczenia na szlaku!