
Jakie są najczęstsze błędy początkujących podcasterów? Na co zwrócić uwagę, kiedy zaczynamy nagrywać podcast? Czego unikać podczas edycji dźwięku?
Na te i inne pytania odpowiedział Krystian Zych podczas naszej rozmowy. Możesz już wysłuchać jej drugiej części!
Aby posłuchać pierwszej części rozmowy, przenieś się tutaj: Audacity czy Reaper – jaki program wybrać do edycji podcastu?
Najczęstsze błędy podcasterów przy nagrywaniu
O jakość dźwięku dba się już przy procesie nagrywania i niestety wiele osób o tym zapomina. Błędem jest nagrywanie na mikrofon wbudowany w laptopa, przy otwartym oknie albo tam, gdzie działa klimatyzacja.
Kiedy odsunie się mikrofon daleko od siebie, a dodatkowo laptop włącza wentylator, wtedy ostatecznie słychać wszystko poza osobą nagrywającą. To jest trudne do naprawy i trudno się to zarówno edytuje, jak i słucha. Taki plik mocno odstaje od dostępnych w internecie nagrań.
Błędem jest też nagrywanie kilku osób jednym mikrofonem. Na przykład kiedy wszyscy siedzą przy jednym stole i każdy ma do mikrofonu około metra. To będzie słabe i odbije się na jakości nagrania, bardzo trudno jest wyrównać poziomy głośności mówienia każdej osoby.
Problem stanowi też akustyka – nagrywanie w pustej sali konferencyjnej, w której szczególnie męskie głosy bardzo dudnią. Echo i pogłos powodują, że nasi słuchacze się męczą. To samo w domu – najlepiej nie nagrywać w pokoju o gołych ścianach i podłogach. Niektórzy nawet wchodzą do szafy, aby uzyskać dobrą jakość dźwięku. 🙂
Błędy w edycji dźwięku
Klasycznym błędem w edycji podcastu jest za dużo wycinania. Wycięcie wszystkich przerw między słowami, oddechów, zająknięć (bo są sytuacje, w których brzmią naturalnie) nie będzie brzmiało dobrze. Nie można całkowicie pozbawić ludzi oddechu. Skracanie przerw między słowami też brzmi kiepsko.
W drugą stronę: niewycinanie niczego i wychodzenie z założenia, że jak nagrałem, tak pójdzie, będzie naturalnie… powoduje, że w pierwszym kwadransie jest 700 razy „yyy”, ogromna ilość mlasknięć i stęknięć, sięganie po szklankę z wodą. Takie fragmenty można zdecydowanie wyrzucić.
Wycinamy to, co nie pomaga słuchaczom. Co ważne, czasem przerwy muszą zostać, nawet długie, na 2 czy 3 sekundy. Jeżeli pytanie jest trudne, to rozmówca musi się zastanowić, cisza musi wybrzmieć.
Ile jest pracy z podcastem?
Są osoby, które twierdzą, że podcast, pf… Bierzesz telefon do ręki, nagrywasz, wrzucasz na Anchor.fm albo na Spreakera, nie musisz się znać, wszystko działa! Oczywiście, że można w ten sposób to zrobić, ale trzeba się liczyć z tym, że odcinek nie będzie takiej jakości, jak materiał odpowiednio przygotowany.
Osoby początkujące, które chcą edytować swój podcast, przy pierwszych odcinkach potrzebują około 5-6 razy więcej czasu niż długość nagrania. Potem nabieramy wprawy, lepiej obsługujemy program, wiemy, jak lepiej nagrywać, znamy swoje błędy i je eliminujemy, więc czas się skraca. Ale nigdy nie będzie 1 do 1.
Nagranie nagraniu nierówne, ale po zdobyciu doświadczenia edycja godzinnego nagrania zajmuje około 3 godziny.
Nawet w przypadku krótkich nagrań konieczne jest przygotowanie wtyczek, odszumienie materiału itd., co też zajmuje czas. Edycja podcastów to zajęcie dla osób, które są cierpliwe.
Warto dodać, że łatwiej się pracuje nad nagraniami swoimi albo takimi, w których brało się udział w trakcie realizacji (np. było się w tym samym pomieszczeniu, na konferencji).
Jak dbać o jakość podcastu?
Zadbać o jakość nagrania już na samym wstępie: mikrofon, akustyka, pozycja względem mikrofonu. Im lepiej to zrobimy, tym będzie mniej roboty przy edycji.
Za pomocą programu do edycji dużo rzeczy można poprawić, ale nie naprawić całkowicie. Można co prawda minimalnie zredukować pogłos, ale to popsuje głos. Usunąć szum, ale jak on jest zbyt wysoki, to odbije się to na czymś innym. Oznacza to mniej szumu, ale też mniej innej jakości.
Na szczęście mikrofon to nie musi być drogi sprzęt. No i obowiązkowo – słuchawki! Głośnik emituje dźwięki innej osoby, nasz mikrofon te dźwięki zbiera, a to już koszmar edycyjny.
Sprawdź kursy Krystiana:
Mam dla Ciebie 10% zniżki na książkę Krystiana „Podcast level up” na hasło Łosiologia. Kliknij w jej tytuł, a przeniesie Cię na stronę wydawnictwa.
Postaw mi kawę
w serwisie BuyCoffee.to