
Podobno zarażam uśmiechem, a odcinki Łosiologii zachęcają ludzi do spacerów – dlatego korzystam z tych supermocy właśnie dziś. Aby zachęcić Cię do wyjścia na spacer. Nawet w zimę.
Szwecja zimą – jak i pewnie w wielu innych krajach – nie jest straszna, a niesamowicie cudowna. Ten odcinek nagrałam dla osób, które mają w planach przeprowadzkę do Skandynawii, ale boją się zimna. Dla osób, które są tu nowe, i dla osób takich jak ja z przeszłości: czyli takich, które jeszcze nie wiedzą, jak się tu odnaleźć.
A jeśli siedzisz teraz w jakimś ciepłym miejscu, jeśli widzisz już za oknem pierwsze oznaki wiosny, to ten odcinek przeniesie Cię do zupełnie innej krainy. Krainy na północy Szwecji, która zwie się Wysokim Wybrzeżem.
Szwecja zimą, czyli zapraszam na spacer po śniegu i lodzie
Nie pamiętam, co robiłam w zimowe dni w Norwegii, ten czas jakby się rozmył. Za to w Szwecji korzystam z każdego dnia, jak tylko się da.
- to nie zależy od kraju, ale od naszego podejścia, nastawienia, otoczenia – zarówno natury, jak i ludzi, jakimi się otaczamy, oraz naszych priorytetów;
- mój największy priorytet to zdrowie, a jednym z filarów zdrowia jest ruch – trening siłowy, kondycyjny, oraz taki rekreacyjny;
- spacery są najłatwiejszą formą ruchu;
- to szczególnie ważne w zimę, gdy jest mało światła i wszystko jakby zapadało w sen zimowy;
- przebywanie w naturze, na świeżym powietrzu oraz na słońcu jest ważne dla zdrowia, bo m.in: redukuje stres i poprawia regenerację, wzmacnia układ odpornościowy, zapewnia lepszy sen, zwiększa motywację do aktywności fizycznej.

Dzisiaj opowiem Ci o moich ulubionych formach ruchu i rekreacji w zimowej i śnieżnej aurze północy.
Czemu właśnie o tym? Bo ja to kocham, ja tym żyję i praktykuję codziennie. A to wszystko powoduje, że tak dobrze czuję się w Szwecji, bo tu jest to jakoś tak… normalne. Ludzie się ruszają, spacerują, wychodzą do natury, uprawiają różne sporty. Więc jest to odcinek “o życiu w Szwecji”. O takim życiu z mojej perspektywy oczywiście.
W Szwecji to, co pomaga być w ruchu, jest łatwo dostępne. Jest więcej natury niż ludzi. Prawo jest tak fajnie skonstruowane, że jeszcze bardziej to ułatwia.
Ja zawsze obserwuję i podziwiam starszych Szwedów, którzy czasem ledwo chodzą, ale chodzą na spacery. Podziwiam starych Panów i starsze Panie, które jeżdżą na nartach i czasem nawet mnie wyprzedzają. To jest cudowne i ja właśnie tak chciałabym spędzać moją emeryturę. Gdzieś w naturze, aktywnie, ciesząc się słońcem i zapachem świeżej kawy w lesie.
Co robić w tę długaśną, ciemną i zimną zimę w Szwecji?
Sprawdź:
- Isbana – lodowa droga, przygotowywana przez gminę o szerokości kilku metrów. Można jeździć na łyżwach, nartach, spacerować, sparkować, a nawet jeździć rowerem. Jest łatwo dostępna, można poruszać się niej po zmroku z lampką na czole. Gmina organizuje także spacer z pochodniami, w 2020 szło ponad 200 osób!
- Skoterspår – gdy szalki nie są przetarte, to można iść śladami skutera. Jedyny minus – jeśli ich dużo jeździ, to śmierdzi spalinami.
- Buty śnieżne – dają możliwość chodzenia “gdzie tylko zapragniesz”. Takie buty to wydatek… Niestety warunki do korzystania z nich pojawiają się na zaledwie kilka tygodni w roku, bo musi być sporo śniegu. Ale takie dni są niezapomniane. Można takie buty wypożyczyć.
- Biegówki. Gdzie je wykorzystać? Na terenach w lesie, w parku, nad jeziorem. Część z nich jest oświetlona, choć za te oświetlone w większości się płaci.
Podrzucam link do sprawdzenia stanu ścieżek na biegówki w całej Szwecji: https://www.skidspar.se/
Dodatkowo warto zerknąć na:
- hotel Rutberget – jest tam kilka ścieżek o różnej długości
- Nätra fjällskog – cudo natury!
- Hörnsjön,
- Bjästamon,
- Skyttis.
- moje spacery organizowane dla PIASTA – w każdą ostatnią sobotę miesiąca zwiedzamy różne miejsca na Wysokim Wybrzeżu w Szwecji. Miłe towarzystwo gwarantowane!
- motionstimme – godzinka na ruch w trakcie pracy (przeważnie jest to 1 godzina w ciągu tygodnia)
- ruch na receptę – o tym będzie niedługo w Łosiologii – będę rozmwiać z ekspertką fizjoterapii, mieszkanką Szwecji i miłośniczką natury.
Sprawdź inne treści Łosiologii, które są związane z ruchem!
- Mój e-book „Bliżej natury”, który pobierzesz bezpłatnie na stronie Łosiologii
- rozmowa o ruchu w podkaście Veroniki “Rzęsolożka z krainy fiordów nadaje”. Odcinek 28: “Czas na spacer”
- rozmowa o ruchu i zdrowiu w podkaście “Możesz myśleć inaczej”. Odcinek 16: “Ruch jako sposób na życie”
- niedługo, bo już w marcu 2022 videorozmowa na kanale “Przebojowa Polka” który tworzy Joanna
- Łosiologiczne odcinki: #008: “O aktywności fizycznej i dbaniu o siebie” z Klaudią i #006 “O zimowym pływaniu” z Leszkiem.
Jeśli czujesz, że potrzebujesz trochę więcej radości i energii w swoim życiu, postaw na regularny ruch!