Podcastowe podsumowanie roku 2021. O tworzeniu do internetu, nagrywaniu i produkcji. O statystykach i planach na przyszłość. O tym co się udało lepiej, a co gorzej. O wnioskach wyciągniętych po pierwszym roku nagrywania podcastu.
O tym jak mój mózg kocha media społecznościowe oraz o spowolnieniu tempa. Odcinek dla stałych słuchaczy Łosiologii oraz dla tych, których interesuje proces tworzenia podcastu. Witaj w kolejnym spacerowym roku z Łosiologią w uszach.
Podkast od kuchni- początki
Kobieta pracująca, O friluftsliv i zdrowiu z Gazelą w Laponii oraz Języku norweskim, Szwecji i ciężkiej pracy z Agnieszką z Fisketur Szwecja – to tytuły trzech pierwszych odcinków podcastu Łosiologia. Dziś mija rok och ich premiery i tej okazji ten odcinek.
W roku 2021 oprócz tematycznych odcinków podcastu opublikowałam również 3 podsumowania kwartalne i jest dla mnie oczywistym, żeby po roku zrobić podsumowanie roczne. Na początku myślałam, że robię to bardziej dla siebie, tak w ramach podsumowań i wyciągania wniosków na bieżąco, ale okazało się, że te odcinki są równie często odsłuchiwane jak i cała reszta.
Łosiologia najczęściej gości w słuchawkach i głośnikach słuchaczy w Polsce, ale tematycznie byliśmy gdzieś zupełnie indziej. A byliśmy już w Szwecji, Norwegii, Danii oraz na Svalbardzie i Islandii.
Zapraszam Cię dziś na podcastowy i życiowy przegląd roku. Statystki, finasne, wnioski i plany na kolejny podcastowy rok. Załóż więc wygodne buty, ubierz się ciepło i idziemy na spacer.
Plan roczny
Wykonałam plan na rok 2021. Założyłam publikowanie przez rok, co dwa tygodnie i to zrealizowałam! A nawet więcej bo odcinki Łosiologia od kuchni ukazały się jako extra odcinki. Dlaczego to takie wielkie dla mnie?
Bo mam zawsze dużo pomysłów i jak coś mi przyjdzie do głowy to muszę robić to teraz, serio teraz. I jeśli wiesz, kojarzysz coś o talentach Gallupa to powiem Ci, że w pierwszej piątce mam takie talenty jak: Aktywator, Learner, Achiver, Futuristic oraz Ideation. W skrócie oznacza to, że jak na coś wpadne, a to coś może wydawać się nierelane dla innych to ja muszę to wykonać, nauczyć się tego i tyle. Nie ma ale, nie ma niemożliwych, nie ma czekania itp. DO tego lubię opowiadać o planach na przyszłość i ciągle w nich siedzę.
Ale te talenty nie są tylko takie fajne, bo one są takie, że ja często mam dużo zapału na początku, ale potem on opada. I tak już skakałam między programowaniam, bazami danych, modelach 3D, fotografią, rysowaniem wektorów i pikseli również, malowaniem, robieniem rzeczy w włóczki czy sznurków. Oraz próbowaniem różnych prac, które dają mi zarobek.
I po tym przydługim wstępie wracam do punktu wyjścia, czyli podkastu! Bo ja bardzo chciałam i wierzyłam w ten projekt od początku. Ale gdzieś z tyłu głowy miałam już te projekty z przeszłości i brałam pod uwagę to, że może nie wyjść. Tak np. Zostawiłam kartony od mikrofonów w szafie, bo w razie jak to wszystko rzucę, to będę mogła sprzedać sprzęt w oryginalnym opakowaniu.
Podsumowując, to, że moje założenie regularnego publikowania co dwa tygodnie przez rok mi wyszło jest moim zaskoczeniem i powodem do dumy!
- Programy/ narzędzia – Audacity, Spreaker – hosting, Instagram, facebook, YouTube (o tym powiem więcej w planach na przyszłość)
Wnioski:
Liczby:
- Ilość odcinków – 31 odcinków – solo, wywiady z gośćmi online oraz jeden na żywo, odcinki mieszane, gdzie próbowałam zrobić relację ze spaceru do Parku Narodowego oraz jeden odcinek trochę po szwedzku
- Spreaker – 31 odcinków – łączna liczba odsłuchań na tydzień przed zakończeniem roku to 5400
- YouTube – 1000 – i tu się zaskoczyłam, bo odcinki podcastu mają tak średnio około 10 do 30 odsłuchań na YT. Ja zupełnie o YT nie dbam, odcinki mają tam tylko zdjęcie i dźwięk, czyli są zupełnie nieinteresujące, ale okazało się, że są ludzie, którzy słuchają podcastów na YT, więc warto było wrzucać to również i tam 😉
- Newsletter – 55 osób, które otrzymują moje copiątkowe maile
INNE:
- Podcast jest moją inwestycją na przyszłość, na razie wkładam w niego dużo pracy, czasu, serca i względnie sporą część pieniążków
- Współprace: Agata i Karoliną od tekstów – jestem bardzo zadowolona, Karol – strona, również zadowolona. Monika i Veronika z grupy mastermind – baaardzo się cieszę, że Was mam dziewczyny i mogę się Wam wygadać i liczyć na pomoc
- Mam coraz mniej sił i cierpliwości do social mediów. Przejrzałam swoje podsumowania kwaratalne i tam też się to przewija. Robię dłuższe przerwy od głównie instagrama. Przeraża mnie trochę jak to się tylko rozpędza w stronę scrolllowania telefonu i skupiania się przez 0,5 sekundy na jakiś rolkach i tiktoku. Zdaję sobię sprawę z tego jak to działa, rozumiem to, ale nie do końca mi się to podoba. Ciągle staram się znaleźć taki balans między używaniem i nieużywaniem social mediów. Facebook jest dla mnie dead, korzystam minimalnie.
Przed świętami odinstalowałam Instagrama, wrócę tam przy okazji publikacji tego odcinka. Czyli będzie to około 2 tygodni przerwy.
Dlaczego o tym mówię? Bo za każdym razem jak miałam taki stan, gdzie chciałam to wszystko wyrzucić to okazywało się, że nie jestem sama. Nagle okazało się, że większość twórców jakich znam jest przebodźcowana i zmęczona tą „pracą” w socialach. Dlatego jeśli też masz takie mieszane odczucia to przypomnę CI tylko, że jak odinstalujesz aplikacje na kilka dni to świat się nie zawali 🙂 Niezależnie czy tworzysz coś w internecie, czy konsumujesz to taki detoks przyda się każdemu. Polecam 🙂
- Napisałam swój pierwszy e-book / ma on tytuł „Bliżej Natury” i jestem z niego dumna 🙂 Jeśli jeszcze go nie masz na swoim telefonie, czy komputerze to zapraszam Cię na losiologia.pl = jest tam formularz do bezpłatnego pobrania e-booczka wraz z checeklistą aktywności. Jest on o tym co daje nam przebywanie w naturze, dlaczego powinniśmy spędzać więcej czasu tam, niż w ogrzanych budynkach z dostępem do internetu. Oraz wskazówki na to jak wyjść z domu: na spacer, nad wodę czy do lasu.
Po roku zebrało się tyle rzeczy, że ciężko ująć to w jednym odcinku dlatego na tym zakończę podsumowania i przejdę do wniosków i planów na rok 2022, ale najpierw skrót wybranych odcinków z zeszłego roku, ciekawa jestem, czy je pamiętasz 🙂
| Fragmenty odcinków z 2021 roku|
Wniosek numer 1
To lepsze rozłożenie sił w danych porach roku. Mieszkam w rejonie Norrland w Szwecji. Taki mamy tu klimat, co zrozumiałam dopiero teraz. Że jesień i początek zimy to czas na przezimowanie i przetrwanie. Nie jest to czas na tworzenie złożonych odcinków podcastu, które wymagają reserachu i przygotowań. Moja energia podczas tego roku była raz na górze, raz na dole, ale końcówka listopada i grudzień dały mi w kość.
Moim zdecydowanym numerem jeden jest zdrowie.
Sen, odpoczynek, regeneracja, trening i jedzenie, które mi służy. I w przyszłym roku i reszcie życia to będzie mój priotytet. Więc może zdarzyć się tak, że podcast będzie nadal regularnie, co dwa tygodnie w niedzielę, ale może być też tak, że go nie będzie.
Cieżko jest mi robić plany, gdy wiem, że mogę po prostu nie dać rady fizycznie i psychicznie. Do tego jest całe życie, które toczy się obok. I jak miałam taki gorszy okres teraz w grudniu, gdzie moja energia i chęci były na poziomie bliskim zeru to pomyślałam co się w tym roku wydarzyło.
A wydarzyło się dużo. Np. Zmieniłam prace i to była trudna decyzja, kupiliśmy dom do remontu, a raczej totalnej demolki i budowania od nowa. Ten dom ma dwa mieszkania, więc wszystko jest razy dwa. Kolejny rok to kontynuacja remontu i przeprowadzka tam. Na to wszystko miesiąc po kupie tego domu kupiliśmy inny dom, ten z remontem może poczekać, ale nie za długo.
Do tego ciągle oprócz planów podcastowych mamy na tapecie plany inwestycyjne. To wszystko wpływa bardzo na podcast. Na czas tworzenia, myślenia i kalkulowania.
Dlatego odkąd zaczęłam tworzyć sama mam większy podziw i wdzięczność dla tych wszystkich ludzi, którzy tworzą w inetrnecie. Bo każda z tych osób ma swoje życie, prace, rodziny, dzieci, finanse, plany, choroby i to wcale nie jest takie łatwe wcisnąć w to wszystko działalność podcastową, czy blogową albo YouTubową.
To co mogę zrobić ja, oraz Ty oraz każda inna osoba to odezwać się czasem do takiego twórcy i napisać mu kilka słów feedbacku. Albo odpisać na emaila jakiego dostajemy na skrzynkę, bo przecież po drugiej stornie nie siedzi robot. Tam siedzi twórca, np. Z kubkiem ciepłej herbaty, bo jest chory, ale chce wysłać newsletter w zaplanowanym czasie.
To czego się nauczyłam to pisać od czasu do czasu do ludzi, których słucham, czytam, czy oglądam. Niezależnie czy mają tysiące odsłuchań dziennie, czy może dopiero zaczynają i nie wiedzą, czy ktoś tam siedzi po drugiej stronie.
Wniosek numer 2
To priorytety. Jako, że mam w głowie zawsze kilka pomysłów i rzeczy do zrobienia to priorytetuje najbliższy odcinek. I tyle, wszystko inne musi poczekać.
Podcastowe plany na 2022 rok
- Już trochę o nich wspomniałam. Chcę kontynuować publikacje nowych odcinków co dwa tygodnie, ale jeśli mi to nie wyjdzie … to trudno. Zdrowie mam na pierwszym miejscu. Cała reszta może poczekać 🙂
- Chcę kontynuować z co piątkowym newsletterem, ale jeszcze nie wiem dokładnie jakie treści będę tam umieszczać. Będzie to chyba trochę mieszkanka podcastowo- rozwojowo- życiowo- szwedzka
- Ciągnie mnie do YouTuba i zakupiłam już nawet programy na nagrywania i obróbki video, także odcinki z gośćmi będą również w wersji video 😀 Może 🙂
- Chciałabym pobawić się więcej z formą odcinków. Używać więcej dźwięków nagranych w naturze i życiu. Chcę spróbować wywiadów na żywo i będą to prawdopobnie wywiady po szwedzku. A za rok, może dwa nagrać swój pierwszy reportaż audio. Ten rok poświęcam na naukę i zbieranie dźwięków.
- Przechodzę również na bardziej profesjonalny program do obróbki audio, wybrałam do tego Reaper. I może tak być, że na początku będzie technicznie gorzej, aby potem mogło być lepiej 🙂
- Tematy Łosiologii będę kręcić się wokół Natury, Życia w Szwecji oraz nauki języka.
- Same odcinki mogą być krótsze, ale za to technicznie bardziej dopieszczone.
Koniec? Na dziś to koniec 🙂 Zapraszam Cię do słuchania Łosiologii w Twojej ulubionej aplikacji podcastowej lub tu – na losiologia.pl