Leszek Naziemiec okładka.

#006 O zimnym pływaniu z Leszkiem Naziemcem

Morsowanie, czy pływanie?

Leszek Naziemiec to fizjoterapeuta i człowiek o szerokich horyzontach. Jest pionierem oraz promotorem zimowego pływania w Polsce. Przepłynął ponad kilometr w wodzie o temperaturze -1,2 C na Antarktydzie. Pływał również w wodach Svalbardu czy jeziora Titicaca. Wraz z kolegą zorganizował Odyseje Wiślaną, czyli akcję przepłynięcia ponad 1000 km Wisły wpław… bez pianek. W samych kąpielówkach.

W tym odcinku rozmawiamy o wpływie zimnej wody na zdrowie człowieka. Leszek tłumaczy, czym jest lodowe pływanie i gdzie się go nauczył. Opowiada, co różni morsowanie od zimowego pływania. Mój rozmówca wspomina również, jak przygotować się do ekspozycji na zimno oraz czego możemy spodziewać się w pierwszych sezonach takiej aktywności.

Z tego odcinka dowiesz się również:

  • Jak się buduje odporność
  • Jakie zagrożenia niosą zimne kąpiele
  • Co się dzieje w głowie amatora / sportowca przed wejściem do wody
  • Dlaczego hiperwentylujemy i jak to opanować
  • Jak wygląda historia wodolecznictwa
  • O badaniach związanych z zimną wodą i dlaczego warto jest być krytycznym w ich czytaniu
  • O pracy z oddechem
  • O metodzie oddychania Butejki
  • O freedivingu, nurkowaniu oraz jodze.

Jakie są Twoje  doświadczenia związane z morsowaniem, zimowym pływaniem lub pracą z oddechem? Podziel się nimi w komentarzu lub wiadomości prywatnej. Czekam z niecierpliwością na Twoje spostrzeżenia i lodowe historie.

Miłego słuchania!

Poniżej zostawiam kilka przydatnych linków:

Jeśli potrafisz kontrolować i korygować swój oddech, da ci to ogromne korzyści. Jeśli popełnisz błędy, będzie to jak Czarnobyl dla twojego ciała. Oddychanie jest porównywalne do energii atomowej.

K.P. Buteyko

Zapraszam również na mój zimowy YouTube 🙂

 “Tlenowa przewaga” 

Autor Patrick Mckeown

To pozycja dla wszystkich tych, którzy chcieliby trenować, ale nie wiedzą, jak zacząć. Patrick Mckeown podpowiada, jak oddychać, by wszystko stało się dużo prostsze.

Patrick Mckeown stworzył swój poradnik zatytułowany “Tlenowa przewaga” z myślą o wszystkich tych, którzy chcą prowadzić zdrowy tryb życia i w tym celu podejmują wiele działań prozdrowotnych.

Znasz język norweski ? Poniżej zostawiam plik PDF ze Svalbard Posten

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *