Zimowy zachód słońca na Wysokim Wybrzeżu w Szwecji
Czy możliwe jest opisać piękno natury słowami? Kolory jakie maluje zachodzące słońce, skrzypienie mrozu pod stopami i wypieki na policzkach? Zapewne tak. Choć nie umiem tworzyć tak magicznych słów to postaram się choćby w najmniejszym stopni oddać magię tego miejsca.
Najpiękniejsze zachody słońca w Örnsköldsvik
Örnsköldsvik to miasto otoczone przepiękną naturą, wszędzie. Serio, z każdej strony. Moja zdecydownie najpiękniejsza zimowa sceneria to zachód słońca na górce Ögeltjarnsberget. Jest to miejsce oddalone zaledwie 15 minut od centrum miasta. Łatwe do odnalezienia i zaparkowania samochodu. Teren jest przyjemny do spaceru. Samotnego, z rodziną, dziećmi, czy psem. Dostępny o każdej porze roku.
Spacer na Ögeltjärnberget
Zdjęcia pochodzą ze styczniowych spacerów. Robiliśmy je w iście mroźne i śnieżne dni. Jeden z nich był przedzieraniem się przez masy śniegu. Ścieżka ta jest na tyle popularna, że praktycznie zawsze jest ktoś, kto przeciera ślady.
Jeśli wybierasz się zaraz po dużych opadach śniegu, możesz liczyć się z przygodą. W takie dni zdecydowanie polecam rakiety śnieżne.
Rezerwat przyrody Ögeltjärn
Obszar chroniony o powierzchni 74 hektarów, położony przy kąpielisku morskim Gullvik.
Spacer od miejsca parkingowego na punkt widokowy zajmuje około 15-25 minut w zależności od kondycji i pory roku. Znajdziesz tu również inne ścieżki. Oznaczone są one kolorami: żółty, niebieski i szary.
Zachód słońca na północy Szwecji
Od grudnia do lutego zachody słońca są wyjątkowo niezwykłe. Słońce zachodzi już po godzinie 13:30 i na niebie odgrywa się niezwykły spektakl pastelowych barw. Oczywiście jeśli tylko niebo nie jest zachmurzone i nie występuje gęsta mgła.
W styczniu dzień zaczyna się wydłużać. Słońce wschodzi minutę wcześniej oraz zachodzi 3 minuty później każdego dnia. I tak na przykład, 1 stycznia wchód słońca jest o godzinie 09:24, zachód zaś o 14:14. Dla porównania 31 stycznia jest to odpowiednio godzina 08:26 i 15:32.
Wschody i zachody słońca możesz sprawdzić tu, pamiętaj o wpisaniu konkretnego miasta jakie Cie interesuje. Między południem i północą Szwecji występują spore różnice!
Co zabrać ze sobą na wycieczkę?
Jest to stosunkowo krótki spacer, więc termos z herbatą i małe przekąski wystarczą. Jest też możliwość, aby obejść rezerwat dookoła i podziwiać widoki z wyższego szczytu, który jest mniej popularny. Są tam miejsca na ognisko, drewno do palenia oraz kilka ławek na piknik i odpoczynek.
Pamiętam o zabraniu aparatu, a przynajmniej telefonu!
Miłego spacerowania!
PS. Na moim Instagramie i Facebooku znajduje się więcej zdjęć i oraz relacji ze spacerów. Znajdziesz tam informacje o aktualnych warunkach pogodowych oraz stanie szlaków. Zapraszam.