Balestjärn – Rezerwat Przyrody
Perła wśród jezior szwedzkiego wysokiego wybrzeża. Turkusowa woda przyciąga nie tylko przejrzystością, ale także swoim otoczeniem. Trasa zaczyna się od parkingu, który znajduje się jedynie 15 km od miasta Örnsköldsvik. I od samego początku zachwyca.
Połączenie lasu, morza, piaszczystych i kamienistych plaż, strumieni, przewróconych drzew i korzeni dostarcza tak wielu doznań, że ta wędrówka pozostaje długo w pamięci. Jest to miejsce, które przyciąga o każdej porze roku.
Ze szczytu Balesudden rozpościera się widok na Wysokie Wybrzeże, wyspy, las oraz okoliczne miejscowości. Zresztą zobacz sam!
Historia i fakty
W roku 1985 założony został Rezerwat przyrody Balesudden, który ma łączna powierzchnie 918 hektarów i znajduje się w komunie Örnsköldsvik. W historii było to miejsce, gdzie rozpalano ogień, który miał ostrzegać ludność o nadchodzącym niebezpieczeństwie.
W 2008 wybuchł pożar (prawdopodobnie przez ludzka głupotę- jak w większości przypadków pożarów lasów), który zniszczył rezerwat na dwa sposoby. Częściowo z powodu wysokich płomieni, które spowodowały duże zniszczenia wśród koron drzew, częściowo z powodu dużych zniszczeń samych korzeni.
Duża część roślinności już odżyła, niestety bardzo duża pozostaje martwa i proces regeneracji będzie trwał jeszcze długie lata (Pamiętaj, żeby zawsze dokładnie ugasić po sobie ognisko!)
Dojazd
Drogą Bjästä-Domsjö z parkingiem przy Sandlågan lub z Hålviken (Köpmanholmen).
Do rezerwatu można łatwo dotrzeć łodzią. Dobrymi punktami kontaktowymi są na przykład Sör-Balesviken, ale także Bodviken i Mellan-Balesviken.
Ja osobiście polecam przecudowna trasę z Sandlågan (zobacz film). Trasa od parkingu do samego jeziora ma około 4 km, jest dobrze oznakowana (to szlak Höga Kusten). Trudność określiłabym jako łatwa choć można się zmęczyć. Na szlaku są korzenie, kamienie, a w porze wiosennej może być mokro.
Na trasie
Na całej tej trasie znajdują się miejsca na piknik, wychodki oraz wyznaczone miejsca na ognisko (Tak, powtórzę to, rozpalanie ognia jest ogólnie dozwolone, trzeba jednak starannie go po sobie ugasić). Należy także być na bieżąco z sezonowymi zakazami rozpalania ognia w danym rejonie (szczególnie w lecie).
W Bodviken otwarty jest domek/stuga z ośmioma łóżkami. W pobliżu znajduje się kominek i miejsce do grillowania. Bez problemu można tam także rozbić namiot.
Woda
Zachwyca swą przejrzystością i konarami drzew, które leżą powalone wzdłuż linii brzegowej. Woda w jeziorze ma wysoki poziom pH i jest uboga w składniki odżywcze.Spowodowane jest to żwirem muszlowym, który leży na dnie jeziora i go ‘wywapnia’.
Na moim kanale YT znajduje się krotka relacja z kwietniowego spaceru Film na YouTube
Na koniec (albo przede wszystkim) pamiętaj kilka najważniejszych zasad:
NIE WOLNO:
Łamać/ przewracać gałęzi/ innych żywych lub martwych drzew i krzewów.
Rozpalać ogień w miejscach innych niż wyznaczone.
Celowo ingerować w życie zwierząt na terenie parku.
Poruszać się pojazdem silnikowym.
Zabierać psów, które nie są na smyczy.
Przestawiać znaków/ kierunkowskazów na szlaku.
Milej wycieczki!
PS. Pamietaj, żeby zabrać ze sobą ręcznik 🙂